Albania

Albania

Zlokalizowana na Bałkanach Albania posiada dostęp do Morza Adriatyckiego oraz Jońskiego. Położona jest tuż przy Cieśninie Otrano, które oddziela ją od Włoch. Słońce, niezwykle barwna kultura oraz mnogość zabytków, odkrywających przed turystami tajemnice historii, kuszą by eksplorować każdy zakątek Albanii i podążać śladami jej dziejów.

Przed podróżą warto jednak zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami. Albania nie należy do Unii Europejskiej i dlatego planując wypoczynek w tym kraju, koniecznie należy zabrać ze sobą paszport. Przebywając na terytorium państwa do 30 dni nie ma jednak obowiązku posiadania ze sobą wizy. Waluta używana w kraju to lek, przed wyjazdem warto zakupić więc euro, a w trakcie pobytu wymienić je na narodową walutę. Zimą temperatury w Albanii utrzymują się w okolicy 8-10 stopni, zaś latem słupek rtęci oscyluje wokół dwudziestej piątej lub trzydziestej kreski.

Co warto zobaczyć spędzając tutaj swój wymarzony urlop? Przede wszystkim na uwagę zasługuje stolica kraju – Tirana. Na placu Skanderberga znajduje się, będący symbolem miasta, meczet Eterem Bey, pochodzący z XVIII w. oraz tirańska opera i Muzeum Narodowe. W stolicy Albanii można jeszcze zobaczyć pozostałości po murach Starego Miasta, czyli Castle of Tirana.

Wypoczywając w Albanii koniecznie należy też zwiedzić miasto Berat, które zostało w 2008 r., wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z uwagi na usytuowanie miejscowości na stoku wzgórza, Berat nazywa się często “miastem tysiąca okien”. Do największych atrakcji tego miejsca należą przede wszystkim: muzułmański klasztor benedyktynów, pochodząca z okresu średniowiecza bizantyjska twierdza oraz Muzeum Ikon.

Kolejną miejscowością, do której warto zaplanować swoją podróż jest Apollonia, gdzie znajduje się grecki amfiteatr i Partenon oraz klasztor bizantyjski.

Miłośnicy zwiedzania powinni ponadto zawitać do antycznego Butrint, słynącego z ruin świątyni Eskulapa oraz amfiteatru. Warto zaznaczyć, iż cały zespół archeologiczny Butrint uzyskał wpis na listę UNESCO.

Przebywając w Albanii nie można również zapomnieć o Durres. Do najważniejszych zabytków miasta zalicza się m.in.: pałac byłego albańskiego króla Zoga I, amfiteatr z II w. p.n.e., Centrum Kultury z teatrem Aleksandra Moisiu oraz zabytkową wieżę wenecką.

Kolejnym ważnym ośrodkiem w Albanii jest Gjirokastra, która także została doceniona przez UNESCO. Jej główną atrakcję stanowi wznosząca się nad miastem średniowieczna twierdza, rozbudowana przez Turków Osmańskich. W przeszłości w podziemiach warowni więziono więźniów politycznych.

Osoby pragnące spędzić czas na świeżym powietrzu, w aktywny sposób, mogą się zaś wybrać na wyprawę trekingową w Alpy Północo-Albańskie. Za niewątpliwe cuda natury Albanii uznaje się natomiast: Jezioro Ochrydzkie, jeziora polodowcowe Parku Narodowego Lura oraz skały i plaże między Vlorą a Stillo.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress