Chalkidiki

Chalkidiki

Słońce, śródziemnomorska roślinność oraz czyste piaszczyste plaże… Położony nad Morzem Egejskim grecki półwysep Chalkidiki to raj na Ziemi, zapewniający spragnionym relaksu turystom, chwilę odpoczynku wśród bajkowych widoków. Półwysep dzieli się na trzy mniejsze odnogi: Kasandrę, Witonię i Athos.

W podróż na Chalikidiki najlepiej wybrać się w miesiącach od czerwca do września. Przed wylotem nie trzeba starać się o wizę, nie ma również konieczności posiadania przy sobie paszportu. Walutą używaną w Grecji jest euro. Warto również pamiętać, iż półwysep znajduje się w innej strefie czasowej niż Polska, dlatego zegarek należy przestawić o godzinę do przodu.

Jakie atrakcje czekają na turystów w tej części Grecji? Miłośnicy archeologii z pewnością powinni się udać do Jaskini Petralona, która swoją sławę zawdzięcza odkryciu w jej wnętrzu czaszki człowieka, pochodzącej z epoki kamienia łupanego. Spacer pomiędzy malowniczymi stalagmitami i stalaktytami dostarczy wielu niezapomnianych przeżyć. Obok jaskini znajduje się muzeum, gdzie przyjrzeć się można zbiorowi znalezisk wydobytych w Pertalonie.

Kolejnym wartym zobaczenia miejscem na półwyspie Chalkidiki są Klasztory Meteora, czyli unikalne świątynie znajdujące się na stromych, urwistych skałach. Ich nietypowa architektura i usytuowanie tuż nad przepaścią zapierają dech w piersiach. Ciekawostkę stanowi fakt, iż zanim wybudowano tu schody, do klasztorów można się było dostać jedynie dzięki licznym drabinom i sznurom. Dziś podziwiać można tylko sześć z dwudziestu czterech obiektów wzniesionych w przeszłości. Najbardziej znane z nich to: Klasztor św. Stefana i św. Trójcy.

Chalkidiki przyciąga również ruinami starożytnej świątyni Posejdona, zlokalizowanej nieopodal miasteczka Posidi.

Miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu z pewnością zadowolą zaś trekingowe wyprawy po masywie górskim Cholomontas. Bajkowe widoki, egzotyczna roślinność i czyste powietrze…Wspinaczki dostarczą prawdziwej dawki endorfin i wyzwolą uśmiech na twarzy każdego tropiciela przygód.

chalkidiki1

Chwili spokoju i relaksu można też zaznać na piaszczystych plażach, u wybrzeży błękitnych wód Morza Egejskiego. Jedną z najbardziej urzekających i malowniczych miejscowości jest Siviri, usytuowana na zachodzie półwyspu. Klimat zabawy i szaleństwa do białego rana można natomiast poczuć w Kalithei lub Pefkochori. Urlop na Chalkidiki zapewni moc wrażeń i pozytywnych emocji.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress