Cypr Południowy

Cypr Południowy

Bajkowe widoki, dzika, egzotyczna natura i mieniące się tysiącami odcieni, wody Morza Śródziemnego. Południe Cypru obfituje w moc atrakcji, zabytków i cudów natury. Jest to jeden z najpopularniejszych regionów, gdzie każdego czekają niezapomniane emocje.

Warto zauważyć, iż Cypr to najgorętsza wyspa położona w obrębie Morza Śródziemnego. Temperatury latem przekraczają tu 30 stopni, a plażowanie można rozpocząć już w kwietniu. Ochłodzenie przychodzi dopiero w listopadzie, jednak słupek rtęci nadal oscyluje wokół dwudziestej kreski. Przed wylotem warto zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami. Przede wszystkim należy pamiętać, iż wybierając się do południowej części wyspy, kontrolowanej przez Grecję, nie ma obowiązku posiadania ze sobą wizy. Cypr znajduje się w innej strefie czasowej, dlatego też przed podróżą warto przestawić zegarek o godzinę do przodu. Walutą używaną na wyspie jest euro, a ceny niestety nie są zbyt niskie.

cypr-pafos

Cypr kusi turystów swoim specyficznym klimatem i niezwykłymi atrakcjami. Jedną z perełek jego południowej części jest bez wątpienia Pafos, nadmorskie miasteczko, które zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jego starożytnej dzielnicy (w dolnej części miasta  – Kato Pafos) zobaczyć można słynne rzymskie mozaiki z Nea Paphos. Ozdabiają one m.in.: Dom Orfeusza, Dom Czterech Pór Roku oraz Dom Dionizosa. W tej uroczej miejscowości na uwagę zasługuje również  kryty teatr oraz bizantyjski zamek Saranda Kolones. Miłośnicy przyrody mają zaś okazję zwiedzić Akwarium Pafijskie, gdzie mieszczą się aż 72 zbiorniki prezentujące podwodne życie Morza Śródziemnego.

Osoby pragnące zapoznać się z bogatą kulturą i historią południowego Cypru powinny również zawitać do miasta Kolossi, gdzie zlokalizowany jest przepiękny zamek joannitów. To wspaniały przykład architektury obronnej XIII i XV stulecia.

Nietypową atrakcją południowego Cypru jest także Skała Afrodyty, gdzie według mitu narodziła się bogini miłości i piękna. Wokół malowniczej, urwistej skały rozciąga się kamienista plaża.

Spędzając urlop na południu warto także rozważyć opcję wycieczki do Limassol, które swoją sławę zyskało dzięki licznym winiarniom, w których produkuje się wysoki jakościowo, przesiąknięty cypryjskim słońcem i klimatem, trunek. Można tu również zwiedzić, pochodzący z  XIV w. zamek oraz Muzeum Archeologiczne.

Na uwagę zasługuje także starożytne miasto Curium, gdzie podziwiać można m.in. ruiny grecko-rzymskiego teatru z II w. p.n.e. Wielbicieli przyrody zachwyci również wycieczka na półwysep Akamas, gdzie znajdują się endemiczne gatunki roślin oraz skały wulkaniczne, lasy, nadmorskie klify i piaskowe wydmy.

Inne urzekające miejsca, które czekają na turystów na południu Cypru to ponadto: Larnaka, Nikozja Południowa oraz wąwóz Avgas.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress