Formentera

Formentera

Rajskie plaże, błękit wody i egzotyczny krajobraz. Formentera, hiszpańska wyspa położona na Balearach, 20 km od Ibizy stała się dla odwiedzających ją turystów oazą spokoju, miejscem, gdzie można zaczerpnąć chwili błogiego relaksu i cieszyć oko bajkowymi widokami.

Jej charakter zdecydowanie różni się od głośnej, roztańczonej i rozbrzmiewającej tysiącami rytmów Ibizy. Wyspa znajduje się w tej samej strefie czasowej, co Polska, dlatego też w trakcie podróży nie trzeba przestawiać zegarka. Używaną tutaj walutą jest euro. Warto pamiętać, iż najlepszy i najtańszy środek transportu na Formenterze stanowi rower. Korzystając z jednośladu bez problemu można dostać się w każdy zakątek wyspy. Co ciekawe, na wielu drogach istnieje nawet zakaz podróżowania pojazdami wydzielającymi spaliny.

formetnera1

Formentera urzeka zdumiewającym krajobrazem, czystymi piaszczystymi plażami, które ciągną się kilometrami i dziką, nieujarzmioną naturą. Miłośnicy zwiedzania nie znajdą tu dla siebie zbyt wielu atrakcji. Wyspa jest bez wątpienia idealnym kierunkiem dla osób szukających chwili spokoju, pragnących zażywać słonecznych kąpieli i delektować się upojnym widokiem otaczającej natury. Nie ma tu zbyt wielu ogromnych i luksusowych hoteli oraz klubów. Wyspa nie poddała się masowej turystyce, dzięki czemu doceniana jest przez turystów, pragnących zanurzyć się w lokalnej kulturze, poznać zwyczaje jej mieszkańców oraz odkrywać tajemnice i cuda Formentery.

Najpiękniejszymi plażami wyspy są bez wątpienia:

  • llletas – zlokalizowana jest na najbardziej na północ wysuniętej części wyspy i stanowi raj dla miłośników sportów wodnych jak np. narciarstwo lub żeglarstwo; Platja de Migjorn, znajdująca się na południowym wybrzeżu;
  • Cala Saona – położona w zachodniej części Formentery (słynie z białego piasku, czerwonych klifów Punta Rasa oraz drzew sosnowych);
  • Es Pujols;
  • Es Calo oraz Playa Llevant, skąd widać znajdującą się nieopodal Ibizę.

Zwiedzając wyspę warto wybrać się do miejscowości Pilar de la Mola. To mała wioska, w której znajduje się przepiękna latarnia morska. Można z niej podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę.

Miejscem wartym uwagi jest również miasto Sant Francest de Formentera, czyli stolica wyspy. Znajduje się tutaj Muzeum Etnologiczne.

Spędzając wymarzony urlop na Formenterze nie można także pominąć uroczej miejscowości Es Pujols oraz La Savina. Wyspa zachwyca swoim nietypowym charakterem i sprawia, iż chce się tutaj powrócić.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress