Kalabria

Kalabria

Słońce, bajkowe wybrzeże, urwiste klify i gaje palmowe… Kalabria, położona na samym południu Włoch, tuż nad Morzem Tyrreńskim oraz Jońskim przyciąga turystów niezwykłym klimatem, mnogością zabytków i piaszczystymi plażami.

Jest to region, który nie poddał się wpływom turystyki masowej, dzięki czemu stanowi idealny zakątek dla szukających spokoju i relaksu wczasowiczów. Idealną porą na podróż do Kalabrii są miesiące wakacyjne: czerwiec, lipiec oraz sierpień, kiedy temperatura utrzymuje się wokół trzydziestej kreski. Z praktycznych informacji przed wylotem warto również wiedzieć, iż region znajduje się w tej samej strefie czasowej co Polska, nie trzeba więc przestawiać zegarka.

Stolicą tej części Włoch jest Reggio Calabria, w którym znajduje się znane Muzeum Narodowe Wielkiej Grecji. Miejscowość położna jest nad Cieśniną Mesyńską, która oddziela region od Sycylii. Miłośnicy górskich wędrówek koniecznie powinni wspiąć się na szczyt Aspromonte, z którego roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama na Sycylię, wulkan Etnę oraz Wyspy Liparyjskie. Przebywając w mieście warto zobaczyć przede wszystkim Katedrę Reggio Calabria, okazały Zamek Aragoński, pochodzący z XV w. oraz Plac Wiktora Emanuela II, określany także nazwą Piazza Italia.

Kolejną perełką Kalabrii, usytuowaną tuż nad Morzem Jońskim, jest miejscowość Grace, która zachwyca wspaniałymi ruinami zamku oraz powstałą w XI w. katedrą. Symbolem miasta jest również Plac Trzech Kościołów, gdzie usytuowana jest bizantyjska świątynia San Giovannello, gotycka San Francesco d’Assisi oraz barokowa Najświętszego Serca. Grace posiada niezwykły charakter, a  przebywając tutaj można zasmakować Kalabrii w pigułce.

Miastem zasługującym na szczególną uwagę jest również Amaneta, zlokalizowana nad Morzem Tyrreńskim. Za największą atrakcję turystyczną uchodzą tutaj ruiny zamku bizantyjskiego Castello di Amaneta, który w późniejszym okresie został rozbudowany przez Arabów.

Nad Morzem Tyrreńskim, nieopodal miasteczka Ricadi usytuowane jest zaś malownicze kąpielisko Capo Vaticano, które pochwalić się może jedną z najpiękniejszych plaż w całych Włoszech. Przy sprzyjającej pogodzie z przylądku można zaobserwować wulkan Etnę oraz siedem Wysp Liparyjskich i Sycylię.

Spędzając urlop na południu Włoch warto ponadto zawitać do Cosenzy, czyli zabytkowej miejscowości położonej na wzgórzu, które posiada wybudowaną w stylu gotyckim katedrę. Mieści się tu relikwiarz podarowany świątyni przez Fryderyka II.

Do najciekawszych zakątków regionu Kalabria należy także zaliczyć Pizzo, nad którym góruje pochodzący z  XV w. Zamek Aragoński. W miejscowości zobaczyć można także przepiękną, wykutą w skale, świątynię Piedigrotta.

kalabria-pentidattilo

Inne popularne wśród turystów miejscowości to przede wszystkim: Capo Colonna, Catanzaro, Crotone, Scilla oraz Tropea.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress