Korsyka

Korsyka

Korsyka to idealne miejsce na wymarzone wczasy, gdzie zaczerpnąć można chwili błogiego relaksu i spokoju wśród pełnych uroku widoków. Wyspa usytuowana jest na Morzu Śródziemnym, na południowy wschód od Francji i sąsiaduje także ze znajdującą się na południu Sardynią, od której oddzielona jest Cieśniną Św. Bonifacego. Korsyka stanowi jednej z najbardziej atrakcyjnych regionów administracyjnych Francji.

Turyści doceniają jej ciepły klimat, zapierający dech w piersiach krajobraz oraz liczne zabytki, świadczące o bogatej historii. Najlepszym okresem na zwiedzanie wyspy są miesiące od maja do października. Ładna pogoda i wysokie temperatury utrzymują się tutaj bowiem przez długi czas. Przed podróżą warto wiedzieć, iż walutą używaną na Korsyce jest euro, a ze względu na lokalizację wyspy w tej samej strefie czasowej co Polska, nie trzeba przestawiać zegarka.

korsyka-ajaccioJedną z najpiękniejszych miejscowości na Korsyce jest urocze miasteczko Ajaccio, które powstało w 1492 r. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim faktowi, iż jest to rodzinne miasto Napoleona Bonapartego. Na każdym kroku można tu dostrzec pomniki władcy, a nazwy ulic związane są z całą rodziną cesarza. Ajaccio przyciąga swoim unikalnym klimatem. Znajduje się tu wiele restauracji, barów i kawiarenek, zlokalizowanych głównie w Starym Mieście, przy promenadach oraz na Placu de Gaulle. Na uwagę zasługuje przede wszystkim zniszczona starówka oraz cytadela, a także dom rodzinny Napoleona.

Przebywając na Korsyce warto również wybrać się do, położonego na południu wyspy, miasteczka Bonifacio, które słynie m.in. ze: wzniesionego w XIV w. kościoła Saint Marie Majeure oraz schodów prowadzących z południowo zachodniego krańca Citadelle w dół klifu, które zostały wybudowane przez Aragończyków, w czasie oblężenia w 1420 r. Niezwykłą atmosferę poczuć można również w Starym Mieście, gdzie znajdują się przepiękne kamienne domy i kręte, ciasne uliczki.

Popularną wśród turystów miejscowością jest także miasto Corte, gdzie w XVIII w. Pascal Paoli utworzył pierwszy na Korsyce demokratyczny rząd oraz szkołę wyższą – Universita di Corsica. W Corte zobaczyć można m.in. rodzinny dom generała Arrighi di Casanove – księcia Padwy, pomnik Pascala Paoli oraz generała Gaforii. Warto również wspiąć się na szczyt wzgórza, na którym znajduje się, górująca nad całym miastem, pochodząca z XV w., cytadela.

Kolejnym wartym zobaczenia miastem na Korsyce jest St. Florent, modny kurort, często porównywany do Sant Tropez. Miejscowość przyciąga malowniczym krajobrazem, który obserwować można przechadzając się wzdłuż wybrzeża lub ze szczytu piętnastowiecznej cytadeli.

korsyka-plaza

Korsyka obfituje w wiele ciekawych do zwiedzenia miast. Do najbardziej znanych należą także: Aleria, Bastia, Calvi, Porto, Sartene oraz Ille Rousse.

Oficalny serwis internetowy Korsyki: www.visit-corsica.com/en/

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress