Macedonia

Macedonia

Malownicza Macedonia to doskonały kierunek na wczasy dla osób poszukujących chwili ciszy i spokoju w zapierającym dech w piersiach otoczeniu. Ciepły klimat, nieujarzmiona natura oraz klimatyczne i pełne zabytków miasta sprawiają, iż Macedonia powoli zyskuje popularność wśród turystów planujących swój urlop na Półwyspie Bałkańskim.

Macedonia – kiedy jechać, co warto zobaczyć na miejscu?

Macedonia zachwyca idealną pogodą niemal przez cały rok, jednak najlepszym okresem na wyjazd jest okres wiosenno-letni, czyli miesiące od kwietnia do września, kiedy nie występują obfite opady deszczu, a słońce świeci prawie cały czas. Spędzając wczasy w Macedonii warto wybrać się do wpisanego na listę UNESCO miasta Ochryda, położonego nad słynnym Jeziorem Ochrydzkim, najstarszym na ternie Europy i najgłębszym na Bałkanach. Miasto zlokalizowane jest u podnóża pasma górskiego Galiczica, na granicy Macedonii i Albanii. Największymi atrakcjami Ochrydy są: średniowieczna forteca Cara Samuela, Cerkiew Świętego Jana Teologa w Kaneo, Starówka oraz Klasztor św. Nauma z 905 r. Miłośnicy przyrody koniecznie powinni zaś wybrać się na wycieczkę do rozciągającego się na terenie ok. 5000 ha kanionu Matki, który został uformowany przez rzekę Treskę. Na terenie kanionu znajduje się jezioro Matka. Zbiornik wodny powstał na skutek utworzenia zapory wodnej imienia św. Andrzeja, która przylega do wysokich i stromych ścian kanionu. Na prawym brzegu Treski zlokalizowana jest zaś jedna z najgłębszych podwodnych grot na ternie kontynentu europejskiego – Jaskinia Velo. Kanion Matka przyciąga także pełnymi uroku średniowiecznymi monastyrami. Osoby pragnące wypocząć na łonie natury koniecznie powinny też wybrać się do, położonego na granicy  z Albanią, Parku Narodowego Nawrowa, na ternie którego znajduje się najwyższy szczyt Macedonii – Korab, liczący 2467 m n.p.m. Co interesujące w obrębie parku zbiegają się granice zarówno Macedonii, jak i Albanii i Kosowa. Bukowe i jodowe lasy są siedliskiem rysi, jeleni, niedźwiedzi i lisów.

Osoby pragnące pozwiedzać z pewnością zadowoli zaś wizyta w Skopje, stolicy Macedonii. Najważniejszym z zabytków są ruiny antycznego miasta Skup. Warto także przespacerować się Starym Targiem, gdzie można spróbować lokalnego przysmaku, czyli buraka nadziewanego mięsem lub warzywami. W muzułmańskiej części stolicy znajdują się zaś łaźnie oraz meczety z XV w. Niezwykłą przygodą może być również wycieczka do Kuklicy – kamiennego miasta, które powstało aż 10 mln lat temu. Zobaczyć tu można nietypowe, naturalnie ukształtowane formacje skalne, wśród których najwyższe sięgają 10 metrów. Turyści podróżujący po północno zachodniej części kraju, przy granicy z Kosowem i Albanią, powinni zachować szczególną ostrożność, gdyż mało uczęszczane lokalne drogi mogą być zaminowane. Podróżowanie po pozostałej części kraju nie wiąże się już z niebezpieczeństwem.

Macedonia- raj dla miłośników natury

Bajkowa Macedonia oczarowuje dziką przyrodą oraz niezwykle malowniczymi krajobrazami. Wizyta w mieście Ochryda, spacer urzekającymi uliczkami Skopje, kamienna Kuklica, kanion Matka oraz Park Narodowy Nawrowa sprawią, iż urlop w Macedonii pozwoli oderwać się od rzeczywistości.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress