Peloponez

Peloponez

Półwysep Peloponez, należący do Grecji przyciąga turystów pragnących wypocząć oraz odkryć tajemnice więzione w murach zabytkowych budowli. Olimpia, Sparta, Mykeny i Korynt. To tylko niektóre z miast stanowiących kolebkę greckiej kultury. Peloponez urzeka turystów piękną pogodą. Sezon turystyczny trwa tutaj cały rok, a najlepsze warunki do zwiedzania panują wiosną i jesienią. W miesiącach wakacyjnych temperatury są nieco wyższe, idealne dla tych, którzy planują zażywać słonecznych kąpieli oraz uprawiać sporty wodne. Warto wiedzieć, iż Grecja znajduje się w innej strefie czasowej niż Polska, dlatego też należy przestawić zegarek o godzinę do przodu. Walutą używaną w kraju jest euro.

peloponez-apollo

Co warto zwiedzić przebywając na malowniczym półwyspie Peloponez? Przede wszystkim na uwagę zasługuje Olimpia, która była w przeszłości największym miejscem kultu greckiego boga Zeusa. To także miejsce, w którym co 4 lata odbywały się igrzyska olimpijskie. Co ciekawe w VII w. n.e. wybudowano tu największą świątynię Zeusa, wewnątrz której mieścił się jego posąg wzniesiony przez Fidiasza. Cały obiekt był uznawany za jeden z siedmiu cudów świata. W Olimpii można też zobaczyć świątynię Hery, hipodrom oraz stadion, mogący pomieścić 20. tys. osób. Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kolejne miasto, które koniecznie należy zwiedzić, przebywając na Peloponezie, to Sparta. Jej historia jest długa i niezwykle bogata. Warto zaznaczyć, iż po konflikcie z Atenami i zwycięstwie w wojnie peloponeskiej Sparta cieszyła się dużym uznaniem, lecz straciła je w III w. p.n.e. na rzecz Teb. W Sparcie mieści się bizantyńskie i średniowieczne miasto Mistra, które uzyskało wpis na listę UNESCO. W Sparcie zobaczyć można m.in.: ruiny świątyń wzniesionych na cześć Artemidy i Ateny, grób króla Leonidasa oraz słynny obelisk wybudowany w miejscu śmierci króla z napisem: “Przechodniu, powiedz Sparcie, że leżymy tutaj posłuszni jej prawom”.

Jedną z perełek Peloponezu są także Mykeny. Można tu podziwiać ogromne stanowisko archeologiczne, ruiny akropolu oraz grobowce, z których jeden należy podobno do mitycznego króla Myken – Agamemnona. Spędzając wczasy na półwyspie warto ponadto zawitać do Koryntu, który łączy Grecję kontynentalną z Peloponezem. Można tu zobaczyć ruiny świątyni Apollina z V stulecia p.n.e. oraz mury średniowiecznej twierdzy.

Miastem, które zasługuję na uwagę jest także Kalamata, leżąca w Zatoce Meseńskiej. Swoją sławę zawdzięcza ona tradycyjnemu tańcowi, sezamowi w miodzie o nazwie Pasteli oraz “miodowym figom”. Znajduje się tutaj wiele klimatycznych restauracji i piaszczystych plaż. Miłośnicy słonecznych kąpieli i aktywnego wypoczynku w wodzie dobrze odnajdą się w miejscowościach tj. np.: Kato Achaia, Skafidia, Kyllini, Tolo, Methoni lub Lakopetra.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress