Włoska Liguria

Włoska Liguria

Malownicza włoska Liguria to region usytuowany tuż przy granicy z francuskim Lazurowym Wybrzeżem oblewany od południa przez ciepłe i krystalicznie czyste wody Morza Liguryjskiego. W jej skład wchodzą cztery prowincje: Savona, Genua, La Spezia oraz Imperia. Słońce, ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże oraz niezwykle klimatyczne i tętniące życiem kurorty przyciągają turystów spragnionych relaksu w bajkowym otoczeniu.

Liguria – atrakcje turystyczne regionu. Co warto zobaczyć?

Jedną z najbardziej znanych miejscowości we włoskiej Ligurii jest San Remo, miasto muzyki, w którym od 1951 r. cyklicznie co roku odbywa się słynny festiwal piosenki włoskiej. Przebywając w kurorcie, warto zwiedzić romańsko-gotycką katedrę San Siro z XII w. Wewnątrz budowli znajduje się czarny krucyfiks z wizerunkiem Chrystusa – patrona wszystkich żeglarzy. Interesującym obiektem jest również ortodoksyjna cerkiew, wzniesiona na rozkaz matki cara Mikołaja II. Budowa świątyni trwała zaledwie 100 dni. Wśród zabytków architektury sakralnej wyróżnić należy także  sanktuarium madonny della Costa, czyli bogato zdobiony barokowy kościół z punktem panoramicznym, z którego podziwiać można widok roztaczający się na całą okolicę. San Remo zachwyca także  ekskluzywną willą wraz z ogrodem – Castello Devachan. W 1920 r. miała tutaj miejsce konferencja pokojowa, podczas której dokonano podziału Imperium Osmańskiego pomiędzy europejskie mocarstwa.

Obowiązkowym punktem podczas wycieczki po Ligurii jest także wizyta w Cinque Terre, czyli wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Parku Narodowym, który obejmuje obszar pięciu nadmorskich miasteczek: Manarolę, Veranzzę, Monterosso al Mare, Corniglię oraz Riomaggiore. Teren parku składa się z bajkowych plaż, kameralnych zatoczek z urzekającymi skalistymi klifami oraz gór porośniętych zielonymi lasami. W trakcie zwiedzania Cinque Terre warto również wybrać się na degustację do lokalnych winnic. Po parku prowadzą ponadto wspaniałe szlaki trekkingowe. Osoby, które nie przepadają za wspinaniem się po górach mogą przespacerować się słynną Drogą Miłości (Via dell Amore), która biegnie wzdłuż nadmorskich skał i łączy Riomaggiore z Manarolą.

Przebywając w  Ligurii warto także zawitać do uroczej miejscowości Alabenga z przepiękną katedrą św. Michała Archanioła z V w., Baptysterium (również z V stulecia) oraz Pałacem Biskupim przy Palazzo Peloso – Cepolla.

Wczasy w Ligurii – relaks w bajkowym otoczeniu

Liguria zachwyca zapierającym dech w piersiach krajobrazem, malowniczą linią brzegową oraz niewielkimi włoskimi miejscowościami „z duszą”. To idealne miejsce na urlop dla każdego, kto poszukuje prawdziwego raju na ziemi i pragnie poznać bogatą kulturę Włoch.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress